Ágazati együttműködés a hulladékgazdálkodás, szennyvízkezelés és megújuló energia képzési rendszerének fejlesztése érdekében

AZ „ÁGAZATI EGYÜTTMŰKÖDÉS A HULLADÉKGAZDÁLKODÁS, SZENNYVÍZKEZELÉS ÉS MEGÚJULÓ ENERGIA KÉPZÉSI RENDSZERÉNEK FEJLESZTÉSE ÉRDEKÉBEN”
CÍMŰ PROJEKTRE A TÁMOP - 4.1.1.C-12/1/KON-2012-0018-AS AZONOSÍTÓSZÁMÚ PÁLYÁZATTAL 864 180 900 FORINT TÁMOGATÁST NYERT A SZENT ISTVÁN EGYETEM
ÉS KONZORCIUMI PARTNEREI.
 
2013 / 06 / 18
 
A zöld gazdaság fejlesztésének témájához kapcsolódó projekt nyitókonferenciája 2013. június 25-én került megrendezésre Szarvason. A 2013. április 15-én indult és 2015. április 14-én záruló programban a Szent István Egyetem - Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kara mellett konzorciumi partnerként jelenik meg a Nyugat-Magyarországi Egyetem - Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara, valamint a Nyíregyházi Főiskola - Műszaki és Mezőgazdasági Kara.
 
A konzorcium tagjai felismerve a Zöld Ágazat gazdasági szereplői, valamint jogszabályalkotó és hatósági feladatokat ellátó szervezetek részéről megfogalmazott igényeket, kiválasztották a projekt alapját jelentő, a környezetvédelemhez és a mezőgazdasághoz egyaránt kapcsolódó képzési és tudományterületi témaköröket. A hulladékgazdálkodás, az élelmiszeripari melléktermékek hasznosítása, a komposztálás és a biogáz termelés, az ezekből előállított anyagok és termékek szántóföldön történő elhelyezése, valamint az energetikai célú biomassza termelés jelentik a projekt kiemelt témaköreit, amelyekkel kapcsolatos tartalomfejlesztések, képzések, hagyományos és elearning Bologna-konform tananyagok jönnek létre.
 
A környezetipart, a hulladékipart és a megújuló energiaipart szolgáló felsőfokú képzések hiányossága jelenleg éppen az, hogy nem adnak kellő mélységű gyakorlatorientált és a gazdasági életben alkalmazható mérnöki ismeretanyagot, nem biztosítják megfelelően azokat a készségeket, amelyek lehetővé tennék a végzett mérnökök azonnali alkalmazását az ágazatban. További kihívást és egyben lehetőséget jelent a felsőoktatási intézmények számára ezeken a területeken belül, hogy az innovációs tevékenység és a jogszabályi változás folyamatosan és nagy intenzitással történik.
 
Ezek nyomon követése és az oktatási, képzési anyagokba illesztése nagyon fontos feladat, ezért a projekt elsődleges célja, hogy a változó gazdasági és társadalmi kihívásoknak megfelelően, a mérnökképzés átalakításával és megújításával a munkaerő-piaci igényeket a jövőben maradéktalanul ki lehessen elégíteni.
 
E célok létrejöttének egyik záloga a programelemek közül a korszerű ismeretekkel rendelkező szakembergárda léte, nemzetközi tapasztalataik felhasználása, együttműködési készségük erősítése mind ágazati, mind országos, mind pedig nemzetközi szinten. A pályázatban felsorakoztatott képzések, a munkacsoportok, a megújított és újonnan kialakított tananyagok, a kutatási lehetőségek és a háttérintézményi támogatás (pl. karrierirodák és workshopok) együttesen járulnak hozzá a célok megvalósulásához.
Szervezeti egység: 
Kategória: 

© 2020, Ontozési és Vizgazdálkodási Intézet, Szarvas